date امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Dec-08 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۷

منظور از خیانت به همسر و مجازات آن چیست؟

آنچه که در عرف و عام جامعه به عنوان خیانت به همسر عنوان می گردد در قانون مجازات اسلامی کشور فاقد عنوان مجرمانه قانونی بوده و می بایست جایگاه آن را در سایر عناوین مجرمانه جستجو نمود. اصولاً عمل طرفین به موارد ذیل قابل تقسیم…

آنچه که در عرف و عام جامعه به عنوان خیانت به همسر عنوان می گردد در قانون مجازات اسلامی کشور فاقد عنوان مجرمانه قانونی بوده و می بایست جایگاه آن را در سایر عناوین مجرمانه جستجو نمود.

اصولاً عمل طرفین به موارد ذیل قابل تقسیم است:

۱-اقدامات صورت گرفته از سوی مرد:

الف)دوستی با زن نامحرم چه به صورت ارسال پیام های عاشقانه و چه به صورت رابطه ی حضوری و جسمی در حد دست همدیگر را گرفتن و یا خلوت کردن با یکدیگر در منزل که چنین عملی در قوانین جزایی و به استناد ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ رابطه ی نامشروع بوده و دارای مجازات می باشد (لازم به ذکر است که برخی از حقوقدانان صرف تماس تلفنی و یا ارسال پیامک را رابطه ی نامشروع نمی دانند)

ب) دوستی با زن نامحرم و ایجاد رابطه ی خاص زناشویی به نحو غیرشرعی: در این حالت دو فرض متصور خواهد بود. یا آنکه مرد دارای همسر دائمی نبوده و به اصطلاح امروزی مجرد باشد که مجازات آن صرفاً صد ضربه شلاق حدی خواهد بود و یا آنکه مرد دارای همسر بوده و با وی در حالی که عاقل باشد رابطه ی خاص زناشویی برقرار نموده که در این صورت مجازات وی رجم (سنگسار) خواهد بود. (مستفاد از مواد ۲۲۵ و ۲۳۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲)

ج) ازدواج مرد با زنی به صورت عقد موقت یا دائمی: در این صورت که در عرف جامعه ی ما زیاد بوده عمل مرد دارای هیچ یک از عناوین مجرمانه ی کیفری نبوده و صرفاً برای زن در صورت وجود شروط ضمن عقد نکاح حق طلاق متصور خواهد بود.

۲- اقدامات صورت گرفته از سوی زن:

اصولاً اقدامات صورت گرفته از سوی زن از دو حالت خارج نخواهد بود. یا آنکه با مردی رابطه ی خاص زناشویی برقرار نموده باشد و یا آنکه در بین آنان رابطه ی زناشویی وجود نداشته باشد. در صورت اول مجازات وی رجم (سنگسار) و در حالت دوم مجازات وی صرفاً صد ضربه شلاق حدی خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

اخبار حقوقی و قضایی-تمامی حقوق برای سمانه اقتداری محفوظ می باشد