date امروز : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Oct-22 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه حضور در جلسه دادگاه را فراموش کردند

وکلای تعیینی چه اندازه در دفاع از موکل خود جدیت دارند؟ چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات مدیران مؤسسات مالی به علت عدم حضور وکلای متهمان لغو شد.  روز گذشته سومین جلسه محاکمه مدیران مؤسسات مالی البرز ایرانیان، آرمان، ولی‌عصر و فردوسی در شعبه چهارم دادگاه ویژه…

وکلای تعیینی چه اندازه در دفاع از موکل خود جدیت دارند؟

چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات مدیران مؤسسات مالی به علت عدم حضور وکلای متهمان لغو شد.

 روز گذشته سومین جلسه محاکمه مدیران مؤسسات مالی البرز ایرانیان، آرمان، ولی‌عصر و فردوسی در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار و قاضی صلواتی در انتهای جلسه، زمان برگزاری جلسه بعدی را امروز (سه‌شنبه) و برنامه آن را استماع سخنان نماینده دادستان و نماینده حقوقی بانک مرکزی در خصوص دفاعیات متهم اعلام کرد؛ اما عدم حضور وکلای متهمان منجر به لغو این جلسه شد.

سیامک مدیر خراسانی، وکیل امیرحسین آزاد، در پاسخ به چرایی عدم حضور در این جلسه گفت: «اشتباه کردیم و فکر می‌کردیم که جلسه چهارشنبه تشکیل می‌شود، با شعبه تماس می‌گیرم ببینم فردا جلسه برگزار می‌کنند یا نه.»

توجه به این نکته که موکل آقای مدیرخراسانی، امیرحسین آزاد، دراین پرونده با اتهام سنگین «افساد فی‌الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور» روبروست، اهمیت اشتباه وکیل او را در به‌خاطر سپاری تاریخ جلسه دادگاه نمایان‌تر خواهد ساخت.

این اولین بار نیست که این وکیل درباره موکلش دچار اشتباه می‌شود. چندی پیش نیز وی خبر محکومیت قطعی موکلش در بانک سرمایه را به رسانه‌ها اعلام کرده بود اما ساعاتی بعد اعلام کرد: «من بانک پارسیان را با بانک سرمایه اشتباه گرفته بود. رأی پرونده بانک پارسیان -پرونده ارزی- اعلام شده است نه بانک سرمایه.»

اظهارنظر عجیب دیگری نیز از این قاضی سابق پس از اولین جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه در سانه‌ها انعکاس یافت که گفته بود: «به عنوان کسی که سال ها قضاوت کردم و با نگاه قضایی، باید بگویم دلایل مطروحه در کیفرخواست قوی است و دفاعیاتی هم که روز گذشته یکی از متهمان پرونده ارائه کرد، فوق‌العاده ضعیف بود.»

اظهاراتی که انتقاداتی را از سوی برخی وکلای دادگستری در پی داشت و آن را مغایر با وظیفه وکیل در دفاع از موکل خود دانسته بودند.

تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری و شیوه اجرای آن در مراجع قضایی، یکی از چالش‌برانگیزترین مباحث حقوقی اخیر بوده است. متن این تبصره به شرح زیر است:

در جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده (۳۰۲) این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رئیس قوه قضائیه باشد، انتخاب می نمایند. اسامی وکلای مزبور توسط رئیس قوه قضائیه اعلام می گردد.

دخالت وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه در پرونده‌های موسوم به مفاسد اقتصادی در پی استجازه مردادماه ۹۷ رئیس وقت قوه قضاییه از رهبر انقلاب آغاز شد و متهمان این پرونده‌ها در تمامی مراحل رسیدگی ملزم به انتخاب وکلایی از میان فهرست ارائه شده به ایشان هستند.

در بند پنجم این استجازه چنین آمده بود: «مفاد تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص وکیل، در دادگاه نیز مجری خواهد بود.»

با آغاز رسیدگی‌ها در دادگاه‌های مفاسد اقتصادی، نام برخی وکلا از جمله آقای مدیرخراسانی بیش از سایرین به‌عنوان وکیل مورد اعتماد قوه قضاییه در رسانه‌ها مشاهده شد.

چندی پیش عیسی امینی، رئیس کانون وکلای مرکز، اظهار داشت تسری این تبصره به دادگاه‌های اقتصادی، «به کسب و جلب درآمد انحصاری عجیبی برای برخی وکلا تبدیل شده که نه‌تنها حق دفاع را درگیر می‌کند، بلکه یک رانت اقتصادی تولید کرده است.»

یکی دیگر از مسائلی که مخالفان این تبصره بر آن پافشاری دارند آن است که ارائه چنین فهرستی، موجب بی‌انگیزه شدن وکلای «مورد اعتماد» در دفاع از موکلان خود خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد فراموش‌کردن تاریخ جلسه دادگاه موکلی که در معرض صدور حکم اعدام قرار دارد، آن هم دادگاهی که کمتر از ۲۴ ساعت آینده برگزار خواهد شد و خبر آن در تمام رسانه‌های مهم کشور انعکاس یافته، یکی از آسیب‌های اجرای همین تبصره باشد.

باید دید رئیس جدید قوه قضاییه در اجرای تبصره ماده ۴۸ چگونه عمل می‌کند و آیا گامی برای تغییر یا اصلاح آن برداشته خواهد شد یا خیر.

مطالب مرتبط

شکایت یک وکیل دادگستری از رئیس کانون وکلا

یک وکیل از رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز به خاطر آنچه امتناع از انجام وظیفه…


منتشر شده در ۰۱ مهر ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

احمد توکلی از مجلس خواست طرح پذیرش و…

صف کشی مخالفان و حامیان پررنگ تر می شود احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت…


منتشر شده در ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

مسئولان فاسد باعث فساد جامعه می‌شوند

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: امروز اگر بیمارهای اخلاقی و…


منتشر شده در ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

قانون موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و سریلانکا

قانون موافقتنامه انتقال محکومان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی سریلانکا مصوب…


منتشر شده در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

مکانیزم جذب قضات نیاز به شفاف‌سازی دارد

رئیس اسکودا: رئیسی ببیند «اعتماد» به قوه قضائیه در چه وضعی است رئیس اتحادیه سراسری…


منتشر شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

بازداشت دو تن از مدیران ارشد ایران خودرو

به گزارش فارس و به نقل از بخش اخبار حقوقی و قضایی، سخنگوی دولت از…


منتشر شده در ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

قوانین موجر ومستاجر

اجاره قانون مدني در ماده 466، در تعريف اجاره بيان نموده است، اجاره عقدي است که…


منتشر شده در ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

سیل ۳۹۹ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت…

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: خسارت وارده سیل به بخش کشاورزی خراسان‌جنوبی بیش از…


منتشر شده در ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار پربازدید
جدیدترین خبرها

اخبار حقوقی و قضایی-تمامی حقوق برای سمانه اقتداری محفوظ می باشد