date امروز : دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Sep-23 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

سیل نوروزی ایران تا چه حد تحت تاثیر عوامل انسانی بود؟

سیل خودش به وسیله انسانها به وجود نمی‌آید، اما تلفات آن و میزان خسارت آن قطعا حاصل عوامل انسانی است. حسین نیازبخش : پس از وقوع سیل مهیب ابتدای فروردین در شمال، غرب  و جنوب کشور بسیاری به تحلیل این واقعه پرداختند. در این بین بسیاری…

filemanager/6/13970715000448_Test_PhotoN

سیل خودش به وسیله انسانها به وجود نمی‌آید، اما تلفات آن و میزان خسارت آن قطعا حاصل عوامل انسانی است.

حسین نیازبخش : پس از وقوع سیل مهیب ابتدای فروردین در شمال، غرب  و جنوب کشور بسیاری به تحلیل این واقعه پرداختند. در این بین بسیاری از کارشناسان باور داشتند که سیل فروردین در بسیاری از نقاط مانند شیراز به علت خطای انسانی و نه بارش بیش از حد یا سایر عوامل طبیعی بوده است(اینجا بخوانید). و می‌توان این سیلها را سیلهای انسان ساز بدانیم.

به طور کلی، سیل در مفهوم عامش به معنی طغیان آب بر اثر بارش باران در رودخانه ها گفته می شود. سیلی که بر اثر عوامل انسانی به وجود بیاید را سیل انسان ساز می‌نامند. اما آیا می‌توان واقعا سیل بهاری ایران را سیل انسان ساز بدانیم؟

انسان چگونه در ایجاد سیل نقش دارد؟

بسیاری از کارشناسان محیط زیست در تحلیلهای اخیر خود چگونگی  تاثیر عوامل انسانی در سیل را تشریح کرده اند. دکتر مکنون، عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر معتقد است: “با توجه به شرایط کره زمین، اقلیم و بارش های شدید سیل هر دو تا سه سال یک بار اتفاق می‌افتد بنابراین چند دانشگاه باید تغییر شرایط آب و هوا را در نظر داشته باشند. “
وی در گفتگویی که با ایرنا داشت توضیح داد: “زمانی که باران های شدید اتفاق می افتد باید طبیعت آنها را تحمل و آب را هدایت کند اما انسان ها با ورود خود به طبیعت این امکان را از بین برده اند. به عنوان مثال تهران دارای دره هایی است که توانایی مهار سیل را دارد اما با ساخت و سازهای زیاد در این دره ها و ایجاد پیچ در رودخانه ها (رودخانه دربند)، آب به طور طبیعی مهار نشده و ساختمان های جلو راه خود را تخریب کرده و باعث افزایش خسارت می شود.”
این استاد دانشگاه افزود: “مقرارات و قوانین زیادی برای جلوگیری از ساخت و سازها در حریم رودخانه و دره ها وجود دارد اما اجرایی نشده است. “
وی درباره روش های جلوگیری از سیل در ایران اظهار کرد: “برای جلوگیری از سیل اقداماتی مثل ایجاد سد انجام شده که سیل گیر هستند. ظرفیت سد ها باید تا حدودی خالی باشد تا در زمان وقوع سیل پر شود. اما در زمان وقوع سیل اخیر ۴۲ درصد ظرفیت سد کرخه تکمیل بود که باعث افزایش بیش از حد آب در آن و در نهایت تخلیه شد. تا این سد برای سیل بعدی آماده باشد. “

هر سیلی انسان ساز است؟

در همین رابطه، یک استاد دانشگاه ماساچوست که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد که به نحوی می‌توان تمام سیلها را سیلهای انسان ساز دانست، چرا که میزات تخریب و آسیب هر سیلی بستگی به عوامل انسانی دارد.

این کارشناس محیط زیست تاکید دارد که هرچند در یک سیل، همیشه باید به گستره و میزان بارندگی توجه داشت اما در بیشتر مناطق جهان و اکثر سیلهای به وقوع پیوسته، تغییرات اقلیمی ناشی از عوامل انسانی افزایش شدت و بارندگی حوادث را افزایش می‌دهد. بنابراین، به نوعی می توان استدلال کرد که فعالیت‌های انسانی میزان بارندگی را افزایش می‌دهد و سپس منجر به سیل می‌شود.

از نظر این کارشناس، آنچه در ایجاد سیل مهم است نه بارش باران بلکه روان آبهای سطحی است. اما روان آب چیست؟ اگر در هنگام بارش، شدت بارندگی از ظرفیت نفوذ آب به داخل خاک بیشتر باشد، بخشی از آب ناشی از بارندگی در سطح زمین باقی می‌ماند. این آب پس از پر کردن گودی‌های سطح زمین در مسیر شیب زمین جریان می‌یابد و از طریق شبکه آبراهه ها و سپس رودخانه اصلی از حوضه خارج می‌شود. این بخش از بازندگی را می‌توان در رودخانه‌ها اندازه‌گیری کرد که به آن، روان آب سطحی می‌گویند.

روان آب دقیقا به دلیل فعالیتهای انسانی به وجود می‌آید. انسان ها چشم انداز جغرافیایی را تغییر داده اند. خانه های ساخته شده از سطوح غیر قابل نفوذ (بتن مثلا) باعث می‌شود سیل در صورت جاری شدن تخریب وحشتناکی را به وجود بیاورد. همچنین، افزایش ساخت و ساز در پوشش گیاهی باعث ایجاد دشتهای بزرگی می‌شود که حرکت پرشتاب آب را تسریع می‌بخشد.  تخریب و نشست زمین (اغلب به دلیل آب های زیرزمینی بیش از حد)، و همچنین تغییر بهره وری آب (بمب ها، تخلیه ها، کانال ها) حجم و میزان روان آب را افزایش  می‌دهد و این امر باعث می‌شود تعداد تلفات در سیلها بالا باشد.

بنابراین، با اصلاح برخی از شیوه های استفاده انسانی از زمین، مقدار آب و سرعت جریان آب کنترل می‌گردد. علاوه بر این، مسیر هدایت آب در رودخانه‌ها، جریانها یا جمع شدن در یک دریاچه نیز بستگی به کاربری زمین در اطراف آن دارد.

ساخته های انسانی(ساختمان ها و یا موانع دیگر) که گاهی اجازه نمی‌دهد آب از میان تالابها گذر کرده و به جایش مسیری تالابها یا زمین های اطراف را باز می‌کند. بنابراین، کنترل مسیر هدایت آب در جریان سیل بسیار موثر است.

از نظر این زمین شناس آمریکایی و  استاد دانشگاه ماساچوست، میزان بارش و حجم جمع شده از آب به خودی خود اصلا مهم نیست، بلکه مساله قرار گرفتن و تصادم آب با ساخت و سازهایی است که برای ما مهم است. آنچه برای ما مهم است شامل هرگونه زمین، ساختمان و کارخانه ای است که اقتصاد ما را تامین می‌کند. بنابراین، مهم ترین نکته این است که ما سازه هایی را که برای ما بیش از هر چیز مهم است در کجا قرار دهیم و در کدام موقعیت جغرافیایی آن را بسازیم. اولویت ما چیست؟ آیا در یک مسیل باید آپارتمان بسازیم یا زمین کشاورزی؟ اینها عوامل تعیین کننده در تخریبها و خسارتها است.

بنابراین، آنچه مهم ترین عامل در افزایش تلفات حاصل از سیل است، این است که در مسیلها و مسیر رودخانه ها ساختمانهای مختلفی بسازیم. نتیجه این است که سیل خودش به وسیله‌ انسانها به وجود نمی‌آید اما تلفات آن و میزان خسارت آن قطعا حاصل عوامل انسانی است.

مطالب مرتبط

رأی وحدت رویه شماره ۷۷۳ مورخ ۱۳۹۷/۹/۲۰ هیأت…

با موضوع: طبق ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده مرجع تجدیدنظر از کلیه آراء قاضی شورا…


منتشر شده در ۱۳ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟

چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟ پایگاه خبری اختبار- برخی وکلا علل نارضایتی‌شان…


منتشر شده در ۰۶ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

جزئیات برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان مناطق سیل…

خسرو ساکی درباره آخرین تصمیمات درباره برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان مناطق سیل‌زده اظهار کرد:…


منتشر شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن در سه صورت امکان پذیر است: 1 – دوام زوجیت موجب…


منتشر شده در ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

مجازات سرقت اطلاعات رایانه ای چیست؟

یکی از روش‌های رایج فریبکاران از طرقی مانند فیشینگ است که به موردی گفته می‌شود…


منتشر شده در ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری تعریف کلاهبرداری ، طبق ماده ۱ قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشا، اختلاس و كلاهبرداري، هر…


منتشر شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی در دانشگاه تربیت…

دانشگاه تربیت مدرس در دوره های کارشناسی ارشد سال 1398 از طریق آیین نامه پذیرش…


منتشر شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

استفتائات رهبری درباره اذن شوهر برای فعالیت زن…

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم…


منتشر شده در ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار پربازدید
جدیدترین خبرها

اخبار حقوقی و قضایی-تمامی حقوق برای سمانه اقتداری محفوظ می باشد