date امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Dec-08 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

برات

برات چیست برات سندی است تجاری که قبل از رایج شدن چک، برات را در قبال بدهی و یا پرداخت بدهی دیگری صادر میکردند. اگر هر شخص برات در وجه او صادر شود می تواند نسبت به آن تعهد راساً اقدام نماید و هر عبارتی…

برات چیست

برات سندی است تجاری که قبل از رایج شدن چک، برات را در قبال بدهی و یا پرداخت بدهی دیگری صادر میکردند. اگر هر شخص برات در وجه او صادر شود می تواند نسبت به آن تعهد راساً اقدام نماید و هر عبارتی که در برات نوشته شود و به امضاء برسد قبولی تعهدات و همچنین مندرجات در متن برات خواهد بود و مواردی که قید خواهد شد عبارتند از تاریخ تحریر به مبلغ به اتمام حروف و اگر مبلغ مندرج در برات پیش از یکبار قید شود و اختلافی بین مبالغ باشد . متعاقباً مبلغی را که با حروف نوشته اند اعتبار خواهد داشت و قبولی برات توسط قبول کننده صورت می گیرد و روی برات امضاء میشود و در سررسید باید پرداخت شود برات به محض ارائه با منتهی در ظرف ۲۴ ساعت از تاریخ ارائه قبول یا نکول شود. هم چنین اگر قبولی برات بدون تاریخ باشد تاریخ روئیت برات ملاک عمل و مورد محاسبه خواهد بود و مضافاً اینکه هر عبارتی که محال علیه در برات بنویسد و امضاء و مهر کند مورد قبول است مگر اینکه صریحاً عبارت گویای بر عدم قبول برات باشد لکن اگر همان عبارت مشمر بر عدم قبول یک جزء از برات باشد بقیه وجه برات مورد قبول است. تعیین سررسید برات با توجه به توافق طرفین مخصوصاً صادرکننده صورت می گیرد.

انواع برات

برات تضمینی : کارتی الکترونیکی است که بواسطه آن بانک ضمانت پرداخت دین اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) که صرفا در رابطه با انجام بیع فی مابین فروشندگان و خریداران کالا، خدمات ایجاد شده است تا مبلغ مندرج در کارت مذکور، در سررسید و پس از آن برعهده می گیرد. یعنی سندی است که متضمن تعهد غیرقابل برگشت بانک (به عنوان ضامن) برای پرداخت مبلغی معین در سررسید و پس از آن، می باشد برات کارت برای بخش های تولیدی، بازرگانی، خدماتی درقبال خرید کالا و خدمات کاربرد داشته و در زمره اسناد تجاری تلقی می شود.

برات وصولی : براتی که بانک آنها را به عنوان تضمین باز پرداخت تسهیلاتی که در اختیار مشتری قرار میدهد، دریافت مینماید. که مشتریان با پشت نویسی برای وصول وجه آن به بانک واگذار میکنند. ( دراصطلاح بانکی چنین اشخاصی را واگذارنده مینامند) اینگونه اسناد تا زمان دریافت وجه یا برگشت اسناد ( به علت عدم وصول) در حسابهای انتظامی نگهداری میشوند. بانک در موقع قبول اسناد فوق به دریافت کارمزد و هزینه های مربوط اکتفا میکند.

برات خریداری: براتی که اکنون تحت عنوان خرید دین (خرید اسناد تجاری) مورد بحث قرار میگیرد، اسنادی هستند که مفاد آن باید حاکی از انجام یک معامله تجارتی یا یک دین واقعی باشد.

تفاوت برات با سفته

در برات معمولا سه نفر شرکت دارند : ۱٫ محیل( برات کش) ، ۲٫ محال له( دارنده برات) ، ۳٫ محال علیه( پرداخت کننده وجه برات) اما در سفته دو نفر شرکت می کنند : ۱٫ متعهد، ۲ . متعهد له می باشد . در برات مکان و چگونگی پرداخت وجه شرط اصلی است. هرگاه گیرنده وجه برات، مطالبه یا اعتراض کند آثاری بر آن مترتب است. اما در سفته که بدهکار آن را امضا می کند وجود محل اهمیتی نخواهد داشت. به عبارتی در موعد مقرر باید سفته پرداخت شود. همچنین در برات قید اسم محتال ( طلبکار) الزامی است. زیرا از شرایط اساسی برات این است که اسم شخصی که برات در وجه یا حواله کرد او پرداخت می شود ذکر شود. اما در سفته می‌توان به نام حامل، بدون ذکر اسم شخص معینی سفته را صادر کرد. صدور برات یک عمل ذاتا تجاری است اما صدور سفته در صورتی یک عمل تجاری به شمار می آید که طرفین معامله، تاجر یا صراف یا بانکدار باشند.

تفاوت برات با چک

همانطور که در بالا ذکر کردیم در برات سه نفر شرکت می کنند اما در بعضی از مواقع صادرکننده برات همان برات گیر است که در این حالت برات بین دو نفر رد و بدل می شود. در چک سه نفر شرکت می کنند : صادر کنندۀ چک، گیرندۀ چک و بانک  صادر کنندۀ چک باید وجه مورد نظر را نزد بانک سپرده باشد تا بتواند نسبت به صدور چک اقدام نماید اما  این موضوع برای صدور برات مصداق ندارد و بدون این که وجهی موجود باشد می توان اقدام به صدور برات نمود و وجه آن را بعداً تأمین کرد.

همچنین چک مطابق قانون نباید مدت دار باشد  ولی برات می تواند به صورت مدت دار صادر شود. چک وسیله اعتبار نیست بلکه وسیلۀ دریافت و پرداخت است و لذا در واقع، به جای پول نقد به کار می رود.

اقامه دعوای برات به چه شکل می باشد؟

انتقال برات بوسیله ظهرنویسی است. برات دهنده، کسی که برات را قبول کرده و ظهرنویس ها در مقابل دارنده برات مسئولیت تضامنی دارند. دارنده برات در صورت عدم تأدیه و اعتراض به کدام از آنها که بخواهد منفرداً و یا به چند نفر باید تمام آنها مجتمعاً رجوع نماید و همین حق را هر یک از ظهرنویسها نسبت به برات دهنده و ظهرنویس های قبل خود دارد.

مطالب مرتبط

محکومیت متهمان “پرونده سد لفور” تأیید شد

دادگاه تجدیدنظر استان مازندران، محکومیت ۱۷ و زن و مرد در پرونده سدلفور که به…


منتشر شده در ۰۴ مهر ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟

چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟ پایگاه خبری اختبار- برخی وکلا علل نارضایتی‌شان…


منتشر شده در ۰۶ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور مصوب ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ قانون بودجه سال  ۱۳۹۷ کل کشوردر جلسه…


منتشر شده در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

بررسی جایگزین‌های زندان با تکیه بر دیدگاه زندانیان

اعظم مهدوی‌پور*، شهین دارابی‌پناه**، نجمه شهرانی کرانی*** چکیده: در راستای انتقادهای فراوانی که بر کیفر…


منتشر شده در ۰۵ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب ۱۳۹۷/۰۶/۰۶ ماده واحده – تبصره (۱) ماده واحده قانون…


منتشر شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک چک یکی از  اسناد تجاری  است که به موجب آن صادرکننده چک…


منتشر شده در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

قانون حمایت از حقوق معلولان

قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب ۱۳۹۷/۱/۲۲ مجموعه قوانین فصل اول ـ کلیات ماده۱ـ تعاریف…


منتشر شده در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

تاریخ آزمون کارشناسی‌ارشد ۹۸ تغییر نمی‌کند

سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۱۳۹۸ در تاریخ مقرر و عدم…


منتشر شده در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

جدیدترین خبرها

اخبار حقوقی و قضایی-تمامی حقوق برای سمانه اقتداری محفوظ می باشد